VAS چیست؟

نوشته شده توسط ساپ پیامک

خدمات ارزش افزوده Value Added Services خدمات ارزش افزوده تلفن همراه یا Value Added Service که به اختصار به آن VAS گفته می‌شود، از جدیدترین پارامترهای نوین صنعت مخابرات می‌باشد که در عین اینکه برای مصرف‌کنندگان تلفن‌های همراه سود بسیاری دارد، درآمدزایی فراوانی برای اپراتورهای تلفن همراه نیز دارد و قدرت و پتانسیل بالایی برای ایجاد کسب و کار در تمامی زمینه‌ها را دارا است.
اکثر ما از خطوط مخابراتی بطور مستمر برای برقراری ارتباطات مان اسفاده می کنیم. این بستر از لحاظ مطالعاتی کاملاً کارامد بود و در ادامه بدلیل قابلیت هایش، پایه مناسبی برای خدمات جدید گشت. ارایه سرویس هایی چون پیام کوتاه(SMS)، صندوق صوتی و بسیاری سرویس های دیگر که که به خدمات ارزش افزوده معروف است به مرور و تدریج و بدون برنامه ریزی پیشین به این بستر اضافه گشتند.
بطور کلی خدمات ارزش افزوده، دسته ای از خدمات هستند که بر بستری آماده و در حال فعالیت افزوده شده و به کاربران حال حاضر بستر مورد اشاره ارایه می شوند.
این امر علاوه بر افزودن قابلیت های بستر مادر به افزایش کاربران آن نیز کمک مؤثری خواهد کرد. همین موارد، دلایل خوبی برای اکثر دارندگان کسب و کار بوده است تا تحرکات سرویس گرایی شان را با بررسی زمینه های کاری خود و شناخت خدمات ارزش افزوده در این زمینه ها آغاز کنند. البته اصولاً این بررسی ها با گرفتن کمک از افراد خبره در این مقوله و برگزاری جلسات مشاوره با مجربین امر صورت می گیرد. پس از گذشت یک فاز از آنالیز مؤثر و شناخت قابلیت های بستر مادر، معمولاً دارندگان کسب وکار به عنوان کارفرما پیاده سازی خدمات ارزش افزوده بر بستر کاری شان را به گروهی از خبرگان این امر می سپارند و در انتهای کار، نتایج بسیار مؤثر این تصمیم مهم خود را مشاهده می کنند

تفاوت سرویس Vas با سایر سرویسهای پیامکی :

در سرویسهای پیامکی سازمان یا ارگان دارنده سرویس پس از تهیه بستر های لازمه می بایست جهت ارسال پیامک به مخاطبین خود هزینه های پیامک را متحمل شود .
در اینگونه سرویسها دسترسی به پنلهای افلاین و یا انلاین جهت ارسال پیامک ضروری می باشد .
در سرویسهای پیامکی مخاطبین لزوما بازار هدف نهایی نمی باشند چرا که خود سرویس مورد نظر را انتخاب نکرده اند .
در سرویسهای vas هزینه پیامکهای دریافتی از خود مخاطبین و توسط اپراتور یا به صورت کسر اعتبار و یا قابل پرداخت روی قبض تلفن همراه دریافت می شود . بنابراین هزینه ای توسط ارگان و سازمان جهت ارسال پیامک انجام نمی شود . چه بسا که برای ان سازمان و ارگان درامد زا نیز خواهد بود.
در اینگونه سرویسها برای یکبار سرویس تعریف شده و نیازی به دسترسی به بستر های نرم افزاری و یا سخت افزای توسط سازمان جهت ارسال پیامک نمی باشد .

کاربری سرویسهای Vas

از این سرویس ها به روشهای مختلف می توان بهره گرفت که عبارتند از سرویسهای مبتنی بر درخواست و سرویسهای ثبت نامی که در زیر هر یک به اختصار شرح داده شده است.

سرویسهای مبتنی بر درخواست

در این حالت مخاطب بسته به دلخواه خود با ارسال پیامکی از سرویس استفاده می نماید . این سرویس نیازی به ثبت نام ندارد .

سرویسهای ثبت نامی

در این حالت مخاطب با ارسال پیامکی در سرویس ثبت نام کرده و از ان پس بسته به نوع سرویس در بازه های زمانی خاصی پیامک دریافت می نماید.

برخی از این سرویس ها عبارتند از:

استفاده از خدمات پیام کوتاه برای تبلیغات و امور تجاری
مطلع شدن از آخرین وضعیت آب و هوا، پرواز هواپیماها ، وضعیت ترافیک
ارسال مطالب زیبا و خواندنی و تاثیر گذار و ماندنی
مطلع شدن دانشجویان و دانش آموزان و اولیای آن ها از وضعیت تحصیلی و هم چنین آگاهی یافتن آنان از آخرین اطلاعیه ها و بخشنامه های آموزشی در خصوص نحوه و تاریخ ثبت نام و امتحانات
انجام مراسلات اداری ، کنترل ، نظارت و نگهداری خط تولید کارخانه ها از طریق ارسال پیام هشدار به مسؤولان
ارسال گزارش های تخلفات رانندگی توسط پیام کوتاه
اطلاع مشترکین قبل از قطع تلفن خود از طریق پیام کوتاه
با پیام کوتاه-دار شدن صندوق های شخصی پست، ورود مرسولات جدید پستی به صاحبان صندوق اطلاع داده می شود

   ساپ پیامک
 sappayamak.ir